1210R-562J
API Delevan Inc.
Product No:
1210R-562J
Manufacturer:
API Delevan Inc.
Package:
1210
Description:
FIXED IND 5.6UH 341MA 1.6OHM SMD
In Stock : 1424
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 7.9 MHz
Q @ Freq 30 @ 7.9MHz
Height - Seated (Max) 0.101" (2.57mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 341 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.128" L x 0.095" W (3.25mm x 2.42mm)
Product Status Active
Supplier Device Package 1210
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.6Ohm Max
Inductance 5.6 µH
Series 1210R
Type -
Package / Case 1210 (3225 Metric)
Frequency - Self Resonant 42MHz