125NHG00B
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
125NHG00B
Description:
FUSE SQUARE 125A 500VAC/250VDC
User Guide
Operating Temperature -
Melting I²t 25000
Applications Electrical, Industrial
Response Time Fast Blow
Approval Agency CE, VDE
Current Rating (Amps) 125A
Fuse Type Square
Breaking Capacity @ Rated Voltage 120kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 2.126" L x 1.181" W x 1.969" H (54.00mm x 30.00mm x 50.00mm)
Product Status Active
Series -
Voltage Rating - DC 250 VDC
Package / Case Rectangular, Blade
Voltage Rating - AC 500 VAC