128KBM063MLAG
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
128KBM063MLAG
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 63V RADIAL
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.260" (32.00mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 63 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 1.56 A @ 120 Hz
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 152mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Ratings -
Series KBM
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 2.6 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1200 µF
Package Bulk
Impedance 30 mOhms