12LF-100PT-27
mightyZAP
Product No:
12LF-100PT-27
Manufacturer:
mightyZAP
Description:
Micro/Mini Linear Servo Actuator
User Guide
Speed 0.34 in/s (8.5 mm/s)
Operating Temperature -10°C ~ 60°C
Construction Ball Screw
Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Termination Style Cable with Connector
Approval Agency -
Voltage - Rated 12VDC
Product Status Active
Series 12Lf (Force Control)
Accuracy ±60µm
Type Linear Actuator
Load Force (Static) -
Feedback Type Potentiometer
Motor Type Brushed (Coreless)
Mfr mightyZAP
Duty Cycle 50%
Features Integrated Controller
Load Force (Dynamic) 44.96lbf (200.0N)
Stroke Length 1.063" (27.00mm)