12STRBLASXL500
Remington Industries
Product No:
12STRBLASXL500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 12AWG BLACK 500'
In Stock : 48
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 125°C
Cable Type Hook-Up, Automotive
Jacket (Insulation) Material Polyethylene (XLPE)
Product Status Active
Wire Gauge 12 AWG
Series SXL
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 60V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 19/25
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Black
Package Box
Jacket (Insulation) Diameter 0.161" (4.09mm)