13280-18SG-331
Conxall/Switchcraft
Product No:
13280-18SG-331
Manufacturer:
Conxall/Switchcraft
Description:
CONN PLUG FMALE 18POS GOLD CRIMP
In Stock : 82
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Cable Opening 0.310" ~ 0.380" (7.87mm ~ 9.65mm)
Backshell Material, Plating Polyamide (PA), Nylon
Insert Material -
Ingress Protection Weathertight
Voltage Rating 600V
Contact Finish Thickness - Mating -
Current Rating (Amps) -
Shell Size, MIL -
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Shell Finish -
Shell Size - Insert -
Mfr Conxall/Switchcraft
Contact Material Brass
Connector Type Plug, Female Sockets
Features Backshell, Cable Clamp
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Plastic
Operating Temperature -40°C ~ 115°C