1331R-124H
API Delevan Inc.
Product No:
1331R-124H
Description:
FIXED IND 120UH 88MA 5.8 OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Current - Saturation (Isat) 27mA
Inductance Frequency - Test 790 kHz
Q @ Freq 31 @ 790kHz
Height - Seated (Max) 0.145" (3.68mm)
Tolerance ±3%
Current Rating (Amps) 88 mA
Shielding Shielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 5.8Ohm Max
Inductance 120 µH
Package / Case 2-SMD
Frequency - Self Resonant 13MHz