135D158X9008T2
Vishay Sprague
Product No:
135D158X9008T2
Description:
CAP TANT 1500UF 8V 10% AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code T
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 8 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.390" Dia x 0.766" L (9.91mm x 19.46mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.5Ohm
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 1500 µF