135D566X9025C2
Vishay Sprague
Product No:
135D566X9025C2
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 56UF 10% 25V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 25 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.203" Dia x 0.453" L (5.16mm x 11.51mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. -
ESR (Equivalent Series Resistance) 4.3Ohm
Series 135D
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 56 µF