135HC2600K2CM6
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
135HC2600K2CM6
Description:
CAP FILM 1.33UF 600VAC CHAS MT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.193" (30.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.677" L x 1.181" W (68.00mm x 30.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.4 mOhms
Ratings -
Series HC2
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.33 µF