135HC3600K4TM6
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
135HC3600K4TM6
Description:
CAP FILM 1.32UF 600VAC CHAS MT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.189" (30.20mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.362" L x 2.362" W (60.00mm x 60.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.3 mOhms
Ratings -
Series HC3
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.32 µF