Home / Film Capacitors / 135HC3A600K2SM6
minImg
135HC3A600K2SM6
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
135HC3A600K2SM6
Description:
CAP FILM 1.33UF 10% 600VAC CHASS
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.201" (30.50mm)
Tolerance ±10%
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.677" L x 1.189" W (68.00mm x 30.20mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.9 mOhms
Ratings -
Series HC3A
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 600V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.33 µF