Home / Boxes / 1418N4S16K16
minImg
1418N4S16K16
Hammond Manufacturing
Product No:
1418N4S16K16
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX S STEEL NATURAL 30"L X 24"W
In Stock : 23
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 720in² (4645cm²)
Color Natural
Material Metal, Stainless Steel
Size / Dimension 30.000" L x 24.000" W (762.00mm x 609.60mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Weight 100 lbs (45.4 kg)
Ratings IP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 3R,4,4X,12,13, UL-508
Design Hinged Door, Lid
Thickness 14 Gauge
Series 1418
Shipping Info Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Interior Panels, Mounting Flange
Height 16.000" (406.40mm)