Home / Boxes / 1447AK10
minImg
1447AK10
Hammond Manufacturing
Product No:
1447AK10
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX STEEL GRAY 48"L X 37.380"W
User Guide
Area (L x W) 1794in² (1.157 m²)
Color Gray
Material Metal, Steel
Size / Dimension 48.000" L x 37.380" W (1219.20mm x 949.45mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Obsolete
Weight 211 lbs (95.7 kg)
Ratings IP54, JIC EGP-1-1967, NEMA 12,13, UL-508
Design Hinged Door, Lid
Thickness 14 Gauge
Series 1447A
Shipping Info Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Interior Panels
Height 10.000" (254.00mm)