Home / Boxes / 1455N1201BU
minImg
1455N1201BU
Hammond Manufacturing
Product No:
1455N1201BU
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX ALUM BLUE 4.724"L X 4.055"W
In Stock : 39
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 19.2in² (124cm²)
Color Blue
Material Metal, Aluminum
Size / Dimension 4.724" L x 4.055" W (120.00mm x 103.00mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Weight -
Ratings -
Design End Panel(s)
Thickness 0.060" (1.52mm)
Series 1455
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Card Guides
Height 2.087" (53.00mm)