14FMN-BMT-A-TF
JST Sales America Inc.
Product No:
14FMN-BMT-A-TF
Description:
CONN FFC VERT 14POS 1MM SMD
User Guide
Actuator Color -
Mating Cycles -
Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Voltage Rating 50V
Current Rating (Amps) 0.5A
Contact Finish Tin
Height Above Board 0.201" (5.10mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
FFC, FCB Thickness 0.30mm
Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
Mfr JST Sales America Inc.
Contact Material Phosphor Bronze
Features Low Insertion Force (LIF)
Cable End Type Straight
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Positions 14
Contact Finish Thickness -
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Series FMN
Locking Feature -
Pitch 0.039" (1.00mm)