14SLDWHITHHN50
Remington Industries
Product No:
14SLDWHITHHN50
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP SOLID 14AWG WHITE 50'
In Stock : 46
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness -
Jacket (Insulation) Material Polyamide (PA), Nylon
Product Status Active
Wire Gauge 14 AWG
Ratings -
Series THHN
Length 50.00' (15.24m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand Solid
Conductor Material Copper, Bare
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color White
Package Bulk
Jacket (Insulation) Diameter 0.102" (2.59mm)