14UL1015STRYEL500
Remington Industries
Product No:
14UL1015STRYEL500
Manufacturer:
Remington Industries
Description:
HOOK-UP STRND 14AWG YELLOW 500'
In Stock : 50
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 105°C
Cable Type Hook-Up
Jacket (Insulation) Thickness 0.030" (0.76mm)
Jacket (Insulation) Material Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Product Status Active
Wire Gauge 14 AWG
Ratings UL Style 1015
Series -
Length 500.0' (152.4m)
Voltage 600V
Mfr Remington Industries
Conductor Strand 41/30
Conductor Material Copper, Tinned
Features Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket Color Yellow
Package Spool
Jacket (Insulation) Diameter 0.141" (3.58mm)