150224-5002-RB
3M
Product No:
150224-5002-RB
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT 24P 0.079 GOLD PCB R/A
User Guide
Insulation Height 0.179" (4.55mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 500VDC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle
Style Board to Board or Cable
Features -
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 24
Termination Solder
Mounting Type Through Hole, Right Angle
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Thermoplastic
Contact Finish Thickness - Post 200.0µin (5.08µm)
Contact Shape Square
Series 1502
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Post Tin
Insulation Color Black
Contact Length - Post 0.100" (2.54mm)