150472K1000DB
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
150472K1000DB
Description:
CAP FILM 4700PF 10% 1KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.276" Dia x 0.650" L (7.00mm x 16.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series 150
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 4700 pF