150473J1000HE
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
150473J1000HE
Description:
CAP FILM 0.047UF 5% 1KVDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.374" Dia x 1.102" L (9.50mm x 28.00mm)
Product Status Obsolete
Ratings -
Series 150
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.047 µF