15050VA-48M-EA-00
NMB Technologies Corporation
Product No:
15050VA-48M-EA-00
Description:
FAN AXIAL 172.7X50.8MM 48VDC
User Guide
Air Flow 254.3 CFM (7.12m³/min)
Noise 58.0dB
Ingress Protection -
Current Rating (Amps) 0.380A
Fan Type Tubeaxial
Voltage - Rated 48VDC
Product Status Active
Voltage Range 38 ~ 52.8VDC
RPM 3350 RPM
Mfr NMB Technologies Corporation
Material - Frame -
Features Auto Restart
Width 50.80mm
Operating Temperature -
Static Pressure 0.663 in H2O (165.1 Pa)
Bearing Type Ball
Approval Agency -
Termination 2 Wire Leads
Size / Dimension Rectangular/Rounded - 172.7mm L x 150mm H
Weight -
Lifetime @ Temp. 100000 Hrs @ 25°C
Material - Blade -
Series 15050VA
Power (Watts) 18.3 W