150683J630GC
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Product No:
150683J630GC
Description:
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±5%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.354" Dia x 0.807" L (9.00mm x 20.50mm)
Product Status Active
Ratings -
Series 150
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Cornell Dubilier Electronics (CDE)
Capacitance 0.068 µF