150D685X0015B2TE3
Vishay Sprague
Product No:
150D685X0015B2TE3
Manufacturer:
Vishay Sprague
Description:
CAP TANT 6.8UF 20% 15V AXIAL
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code B
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 15 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.185" Dia x 0.474" L (4.70mm x 12.04mm)
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 125°C
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Ratings -
Series TANTALEX®, 150D
Type Hermetically Sealed
Package / Case Axial
Mfr Vishay Sprague
Capacitance 6.8 µF