151033YS03000
Würth Elektronik
Product No:
151033YS03000
Manufacturer:
Würth Elektronik
Package:
3mm Round
Description:
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H
In Stock : 2656
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Wavelength - Dominant 589nm
Configuration Standard
Lens Transparency Clear
Viewing Angle 30°
Color Yellow
Current - Test 20mA
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension -
Millicandela Rating 2100mcd
Product Status Active
Height (Max) 5.55mm
Supplier Device Package 3mm Round
Lens Style Round with Domed Top
Series WL-TMRW
Package / Case Radial
Mfr Würth Elektronik
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2V
Features -
Lens Color Colorless
Wavelength - Peak 592nm
Package Bulk
Lens Size 3.00mm Dia