153246-2000-TB-WF
3M
Product No:
153246-2000-TB-WF
Manufacturer:
3M
Description:
CONN RCPT 46POS 0.079 GOLD SMD
User Guide
Insulation Height 0.129" (3.28mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating 500VDC
Contact Finish Thickness - Mating 30.0µin (0.76µm)
Current Rating (Amps) 1A
Contact Type Female Socket
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Obsolete
Mfr 3M
Contact Material Copper Alloy
Connector Type Receptacle, Bottom or Top Entry
Style Board to Board or Cable
Features Pick and Place
Pitch - Mating 0.079" (2.00mm)
Contact Finish - Mating Gold
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Number of Rows 2
Applications -
Number of Positions 46
Termination Solder
Mounting Type Surface Mount
Fastening Type Push-Pull
Insulation Material Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish Thickness - Post -
Contact Shape Square
Series 1532
Row Spacing - Mating 0.079" (2.00mm)