154PPB162K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
154PPB162K
Description:
CAP FILM 0.15UF 10% 1.6KVDC RAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications Commutation; High Pulse, DV/DT; Snubber
Height - Seated (Max) 1.102" (28.00mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.476" (37.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.673" L x 0.669" W (42.50mm x 17.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series PPB
Voltage Rating - DC 1600V (1.6kV)
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 650V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 0.15 µF