Home / Boxes / 1551USB1GY
minImg
1551USB1GY
Hammond Manufacturing
Product No:
1551USB1GY
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX ABS GRAY 1.378"L X 0.787"W
In Stock : 137
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 1.08in² (7.0cm²)
Color Gray
Material Plastic, ABS
Size / Dimension 1.378" L x 0.787" W (35.00mm x 20.00mm)
Material Flammability Rating UL94 HB
Product Status Active
Weight -
Ratings IP54
Design Hand Held, Split Sides
Thickness 0.067" (1.70mm)
Series 1551USB
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features PCB Supports
Height 0.610" (15.50mm)