Home / Boxes / 1555CF42GY
minImg
1555CF42GY
Hammond Manufacturing
Product No:
1555CF42GY
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX ABS GRAY 4.722"L X 2.590"W
In Stock : 242
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 12.3in² (79cm²)
Color Gray
Material Plastic, ABS
Size / Dimension 4.722" L x 2.590" W (119.94mm x 65.79mm)
Material Flammability Rating UL94 HB
Product Status Active
Weight -
Ratings IP67, NEMA 4,4X,12,13
Design Cover Included
Thickness 0.157" (4.00mm)
Series 1555F
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Mounting Flange, PCB Supports, Watertight
Height 2.441" (62.00mm)