155HC4500K2UM8
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
155HC4500K2UM8
Description:
CAP FILM 1.5UF 500VAC CHAS MT
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP)
Applications Conduction Cooled; High Pulse, DV/DT
Height - Seated (Max) 1.193" (30.30mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination Threaded, Female
Mounting Type Chassis Mount
Size / Dimension 2.874" L x 2.165" W (73.00mm x 55.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 0.4 mOhms
Ratings -
Series HC4
Voltage Rating - DC -
Package / Case Nonstandard
Voltage Rating - AC 500V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.5 µF