155MMR630K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
155MMR630K
Description:
CAP FILM 1.5UF 10% 630VDC RADIAL
In Stock : 641
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Dielectric Material Polyester, Metallized
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.004" (25.50mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing 1.083" (27.50mm)
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.220" L x 0.630" W (31.00mm x 16.00mm)
Product Status Active
Ratings -
Series MMR
Voltage Rating - DC 630V
Package / Case Radial
Voltage Rating - AC 220V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.5 µF