155TLS050M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
155TLS050M
Description:
CAP ALUM 1.5UF 20% 50V AXIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing -
Voltage - Rated 50 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 22 mA @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 110.524Ohm @ 120Hz
Ratings -
Series TLS
Package / Case Axial, Can
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 1.5 µF