156PHC400K
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
156PHC400K
Description:
CAP FILM 15UF 10% 400VDC AXIAL
In Stock : 86
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Applications DC Link, DC Filtering; High Frequency, Switching
Height - Seated (Max) -
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Termination PC Pins
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 1.299" Dia x 2.165" L (33.00mm x 55.00mm)
Product Status Active
ESR (Equivalent Series Resistance) 5 mOhms
Ratings -
Series PHC
Voltage Rating - DC 400V
Package / Case Axial
Voltage Rating - AC 250V
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 15 µF