1585H15D1
Hammond Manufacturing
Product No:
1585H15D1
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
POWER STRIP 48" 15A 15OUT 15'
User Guide
Connector - AC Output NEMA 5-15R
Housing Material Aluminum
Approval Agency CSA, UL
Current - Max 15A
Mounting Type Bench, Rack, Wall
Product Status Active
Weight -
Series 1585
Type PDU (Power Distribution Unit)
Overload Protection Circuit Breaker(s)
AC Outlets 15
Cord Length 15' (4.57m)
Energy -
Region Utilized North America
Connector - AC Input NEMA L5-15P
Mfr Hammond Manufacturing
Features -
Package Bag
Media Lines Protected -
Voltage - Input 120V