1589H60G1
Hammond Manufacturing
Product No:
1589H60G1
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
POWER STRIP 60" 20A 10OUT 15'
User Guide
Connector - AC Output NEMA 5-20R
Housing Material Aluminum
Approval Agency CSA, UL
Current - Max 20A
Mounting Type Bench, Rack, Wall
Product Status Active
Weight -
Series 1589
Type PDU (Power Distribution Unit)
Overload Protection Circuit Breaker(s)
AC Outlets 10
Cord Length 15' (4.57m)
Energy -
Region Utilized North America
Connector - AC Input NEMA 5-20P
Mfr Hammond Manufacturing
Features -
Package Bag
Media Lines Protected -
Voltage - Input 120V