Home / Boxes / 1590N1FBK
minImg
1590N1FBK
Hammond Manufacturing
Product No:
1590N1FBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX ALUM BLACK 4.724"L X 2.579"W
In Stock : 2
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 12.3in² (79cm²)
Color Black
Material Metal, Aluminum
Size / Dimension 4.724" L x 2.579" W (120.00mm x 65.51mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Weight 0.444 lb (201.4 g)
Ratings IP54
Design Cover Included
Thickness 0.080" (2.03mm)
Series 1590F
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features EMI Shielded, Mounting Flange
Height 1.547" (39.29mm)