Home / Boxes / 1590TFBK
minImg
1590TFBK
Hammond Manufacturing
Product No:
1590TFBK
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX ALUM BLACK 4.744"L X 3.150"W
In Stock : 1
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 14.9in² (96cm²)
Color Black
Material Metal, Aluminum
Size / Dimension 4.744" L x 3.150" W (120.50mm x 80.01mm)
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Weight 0.744 lb (337.47 g)
Ratings IP54
Design Cover Included
Thickness 0.080" (2.03mm)
Series 1590F
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features EMI Shielded, Mounting Flange
Height 2.382" (60.50mm)