Home / Boxes / 1594CWGY
minImg
1594CWGY
Hammond Manufacturing
Product No:
1594CWGY
Manufacturer:
Hammond Manufacturing
Description:
BOX ABS GRAY 4.193"L X 2.598"W
In Stock : 4
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Area (L x W) 10.9in² (70cm²)
Color Gray
Material Plastic, ABS
Size / Dimension 4.193" L x 2.598" W (106.50mm x 65.99mm)
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Weight 0.23 lb (104.33 g)
Ratings IP66
Design Cover Included
Thickness 0.130" (3.30mm)
Series 1594W
Shipping Info Shipped from Digi-Key
Container Type Box
Mfr Hammond Manufacturing
Features Flame Retardant, Watertight
Height 1.787" (45.39mm)