159CKE016M
Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Product No:
159CKE016M
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Applications Bypass, Decoupling
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Tolerance ±20%
Surface Mount Land Size -
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 16 V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Ripple Current @ Low Frequency 2.21 A @ 120 Hz
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
ESR (Equivalent Series Resistance) 48.6mOhm @ 120Hz
Ratings -
Series CKE
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 3.094 A @ 100 kHz
Mfr Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Capacitance 15000 µF