15BJ6-5CAH
Eaton - Electronics Division
Product No:
15BJ6-5CAH
Description:
TVS DIODE 6.5VWM BI
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 134A
Applications Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 7.78V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package SMBF
Series Automotive, AEC-Q101, 15BJxxH
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 12V
Package / Case DO-221AA, SMB Flat Leads
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 6.5V