15CLE-10E-D
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
15CLE-10E-D
Description:
FUSE CARTRIDGE 10A 15.5KVAC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Transformer Protection
Response Time -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 10A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 63kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 3.000" Dia x 23.900" L (76.20mm x 607.06mm)