15GENW3EM-R(H)
Delta Electronics
Product No:
15GENW3EM-R(H)
Manufacturer:
Delta Electronics
Description:
PWR ENT RCPT IEC320-C14 PNL WIRE
User Guide
Number of Positions 3
Ingress Protection -
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 29.50mm x 21.50mm
Approval Agency CSA, UL, VDE
Termination Wire Leads
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Material Flammability Rating -
Product Status Active
Current Rating - Circuit Breaker -
Series GE
Voltage Rating - Appliance Inlet 115/250VAC
Panel Thickness 0.032" ~ 0.063" (0.81mm ~ 1.60mm)
Current Rating - Appliance Inlet 15A
Connector Style IEC 320-C14
Mfr Delta Electronics
Connector Type Receptacle, Male Blades
Accomodates a Fuse No
Features Bleed Resistor, Mounting Clip
Filter Type Filtered (EMI, RFI) - Commercial, Medical
Package Bulk
Switch Features -
Current Rating - Filter 15A