15HLE-125E
Eaton - Bussmann Electrical Division
Product No:
15HLE-125E
Description:
FUSE CARTRIDGE 125A 15.5KVAC
User Guide
Operating Temperature -
Applications Transformer Protection
Response Time -
Approval Agency UL
Current Rating (Amps) 125A
Fuse Type Cartridge
Breaking Capacity @ Rated Voltage 63kA
Mounting Type Requires Holder
Size / Dimension 3.000" Dia x 18.900" L (76.20mm x 480.06mm)