1.5KE10CA-G
Comchip Technology
Product No:
1.5KE10CA-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Package:
DO-201
Description:
DIODE TVS 8.6VWM 14.5VC DO-201AD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 103.45A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 9.5V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series 1.5KE-G
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 14.5V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 8.6V