1.5KE12A-G
Comchip Technology
Product No:
1.5KE12A-G
Manufacturer:
Comchip Technology
Description:
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 89.82A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 11.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 16.7V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 10.2V