Home / TVS Diodes / 1.5KE130CA A0G
minImg
1.5KE130CA A0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE130CA A0G
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 111VWM 179VC DO201
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 8.7A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 124V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 179V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 111V