1.5KE15CARL
STMicroelectronics
Product No:
1.5KE15CARL
Manufacturer:
STMicroelectronics
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC DO201
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 368A (8/20µs)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency 2500pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 14.3V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package DO-201
Series 1.5KE, TRANSIL™
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 27.2V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12.8V