1.5KE180CAH
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE180CAH
Description:
TVS DIODE 154VWM 246VC DO201
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 6.4A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 171V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 246V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 154V