Home / TVS Diodes / 1.5KE30AHA0G
minImg
1.5KE30AHA0G
Taiwan Semiconductor Corporation
Product No:
1.5KE30AHA0G
Package:
DO-201
Description:
TVS DIODE 25.6VWM 41.4VC DO201
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 38A
Applications Automotive
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 28.5V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Active
Supplier Device Package DO-201
Series Automotive, AEC-Q101, 1.5KE
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 41.4V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 25.6V