Home / TVS Diodes / 1.5KE33AE3/TR13
minImg
1.5KE33AE3/TR13
Microsemi Corporation
Product No:
1.5KE33AE3/TR13
Manufacturer:
Microsemi Corporation
Package:
CASE-1
Description:
TVS DIODE 28.2VWM 45.7VC CASE-1
User Guide
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 33A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 31.4V
Mounting Type Through Hole
Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package CASE-1
Series -
Type Zener
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 45.7V
Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 28.2V